Najczęściej zadawane pytania

 

Jak przygotować zwierzaka do wizyty?
  1. Dzień przed zabiegiem zwierzę powinno unikać nadmiernego wysiłku. Wyprowadzamy zwierzaka na zewnątrz na smyczy, by mógł oddać mocz i kał. W dniu poprzedzającym zabieg i w dniu samego zabiegu, unikamy długotrwałych i intensywnych zabaw oraz wysiłku fizycznego.
  2. W dniu zabiegu pacjent musi być na czczo – nie podajemy żadnego jedzenia minimum 12 godzin przed operacją, miskę z wodą odstawiamy 2h przed planowanym zabiegiem. Jest to ważne ponieważ, pełny żołądek stanowi dodatkowe obciążenie dla układu krążenia, opóźnia efekt działania znieczulenia, oraz nasila wymioty, będące skutkiem ubocznym przy lekach stosowanych podczas znieczulenia.
    Uwaga! Punkt ten nie dotyczy gryzoni – zwierzetom tym nie ograniczamy jedzenia i picia.
  3. Przed przyjazdem na zabieg wyprowadzamy psa aby mógł spokojnie załatwić swoje potrzeby.
  4. Zwierzę przyprowadzamyw umówionym dniu i na umówioną godzinę.
  5. Po przyjeździe od razu zgłoś się do recepcji i poinformuj o swoim przybyciu .
  6. Jeżeli posiadasz zabierz ze soba:
    – dokumentację z innych placówek weterynaryjnych (badania krwi, opis USG, zdjęcia RTG, EKG itp.);
    – kołnierz lub ubranko pooperacyjne.

Chcesz o coś zapytać? Coś Cię niepokoi? Masz wątpliwości? – powiedz o tym lekarzowi przy przekazywaniu pacjenta na zabieg. Nasi lekarze wszystko wyjaśnią i udzielą niezbędnych informacji.

W jakich godzinach jest czynna przychodnia?
Przychodnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 oraz w soboty od godziny 8:00 do 16:00. W niedziele i święta nie pracujemy.
Czy konieczne jest wcześniejsze umówienie wizyty?

Umówienie się na wizytę ogólną do lekarza dyżurującego nie jest konieczne.
W celu umówienia wizyty do chirurga/ortopedy dr Bartłomieja Kabały prosimy o kontakt pod numerem: 41 362 88 50. Należy jednak mieć na uwadze, że godzina przyjęcia pacjenta może ulec zmianie ze względu na charakter naszej placówki – obowiązuje przede wszystkim „triage”, czyli pacjenci w stanie zagrożenia życia są przyjmowani poza kolejnością. Dodatkowo mogą wystąpić sytuacje losowe niezależne od przychodni (np. przedłużające się badanie poprzedniego pacjenta, niezaplanowany zabieg operacyjny, niespodziewane awarie techniczne).

Jaki jest cennik usług?
Koszty leczenia podyktowane są procedurami koniecznymi do wykonania w ukierunkowanym, najlepszym dla zwierzęcia leczeniu. Lekarz wybiera i proponuje odpowiednie dla danego przypadku procedury leczenia, jednakże to klient decyduje o ich wykonaniu. Działania te wpływają na powstanie ostatecznej ceny.
Co należy zrobić po przyjściu do przychodni?
Należy podejść do rejestracji. Tam zostanie założona karta Waszemu zwierzakowi a następnie wedle kolejności zostaniecie poproszeni do gabinetu na wizytę. Wyjątkiem są przypadki nagłe, które są przyjmowane poza kolejnością.
Czy jest możliwość płacenia kartą?
Tak, oczywiście jest możliwość płacenia kartą.
Jak przygotować zwierzę do pobrania krwi?
Należy zadbać o to, aby pies/kot był na czczo od 6 do 12 godzin. Takie ograniczenia nie dotyczą wody do picia
Jak przygotować zwierzę przed planowanym zabiegiem?
Postępowanie zależy od rodzaju zabiegu, jednak zawsze konieczne jest, aby pies był 10-12 godzin na czczo przed planowanym znieczuleniem. Wodę do picia odstawiamy na godzinę przed pojawieniem się w Przychodni.
Kiedy można odebrać zwierzę po zabiegu?
Pora jest ustalana indywidualnie. Zwierzęta wydawanę są do domu po całkowitym wybudzeniu z znieczulenia i w stabilnym stanie ogólnym.
Podstępowanie po zabiegu chirurgicznym

Zwierzaki pozostają pod naszą opieką do momentu wybudzenia. Pacjent trafia w ręce właścicieli w stanie stabilnym i wybudzony.

  1. Po powrocie do domu zapewnij zwierzęciu ciche, spokojne, zaciemnione i ciepłe miejsce. Organizm zwierzaka może dochodzić do siebie jeszcze przez kilka do kilkunastu godzin zanim zacznie funkcjonować normalnie. Pacjent może wykazywać nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne (światło, dźwięk), temperatura jego ciała może odbiegać od normy w związku z zaburzeniami pracy ośrodka termoregulacji. Zwierzę może zachowywać się niespokojnie tj. drżeć, piszczeć lub przeciwnie – być spokojne i ospałe.
  2. Nie podajemy jedzenia aż do następnego dnia. Wodę do picia podawać małymi porcjami dopiero po całkowitym wybudzeniu – do tego czasu zachowaj szczególną ostrożność.
  3. Ranę pooperacyjną należy ochraniać przed rozlizaniem i wygryzieniem szwów – zwierzak cały czas chodzi w: ubranku / kołnierzu / opatrunku. W czasie rekonwalescencji zwierzaki powinny odpoczywać – zabronione są intensywne zabawy, bieganie, wysiłek fizyczny.
  4. Leki wydane po zabiegu stosujemy zgodnie z przekazanymi zaleceniami.
  5. Monitoruj wygląd rany – w przypadku niepokojących objawów (opuchlizna, zaczerwienienie, sączenie z rany, brzydki zapach) niezwłocznie proszę pojawić się na kontroli.
  6. Po tygodniu zapraszamy na kontrolę a po 2 tygodniach od zabiegu na zdjęcie szwów.
  7. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z przychodnią. Zawsze służymy pomocą.
Kiedy zaszczepić mojego psa.
Pierwsze szczepienia szczeniak powinien przyjąć w 5 – 6 tygodniu życia. Jest to zabezpieczenie przeciwko parwowirozie i nosówce. W 8 – 9 tygodniu życia szczenię szczepi się przeciwko nosówce, parwowirozie oraz chorobie Rubartha. Trzecie szczepienie wykonujemy w 12 – 13 tygodniu życia. Do 30 dni po ukończeniu 3. miesiąca życia szczepimy szczeniaka przeciwko wściekliźnie. Kalendarz szczepień szczenięcia każdorazowo jest ustalany indywidualnie przez lekarza weterynarii po przeprowadzeniu wywiadu na temat stanu zdrowia czworonoga z właścicielem oraz dokładnym przeprowadzeniu badania fizykalnego zwierzęcia podczas wizyty.
Kiedy zaszczepic psa przeciwko wściekliźnie?
Psa należy zaszczepić w terminie do 30 dni po ukończeniu 3 miesiąca życia. Następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia. W Polsce psy podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Kiedy zabezpieczyć zwierzę przed kleszczami?
Do niedawna sugerowaliśmy zabezpieczanie psów i kotów przed kleszczami od początku wiosny do późnej jesieni – kleszcze uaktywniają się w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza. Obecnie pojawiają się głosy, aby zabezpieczenie psa przed kleszczami było całoroczne ze względu na coraz łagodniejsze zimy oraz rzadko i krótko występujące ujemne temperatury.
Jakich produktów spożywczych nie można podawać psu?
Do produktów, których nie można podawać psu należą: kakao, czekolada, kawa, ksylitol, czosnek, cebula, szczypiorek, winogrona, rodzynki, orzechy makadania, awokado, pestki owoców, surowe ziemniaki, alkohol.
Jakich produktów spożywczych nie można podawać kotu?
Do produktów, których nie można podawać kotu należą: cebula, czosnek, szczypiorek, czekolada, winogrona, rodzynki, mleko, alkohol, kofeina, surowe jajka, grzyby, fast foody.
Jakie dokumenty muszę mieć przy sobie aby wyjechać na zagraniczne wakacje z psem i kotem?
Każde zwierzę podróżujące na terenie UE musi być oznakowane za pomocą mikroczipu. Na jego podstawie wydawane są paszporty, które bezwzględnie należy mieć przy sobie podczas podróży. Dzięki zakodowanemu w mikroczipie numerowi oraz wydanemu przez lekarza weterynarii paszportowi możliwa jest identyfikacji zwierzęcia. Konieczne jest również posiadanie wpisu potwierdzającego aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Jak podać psu tabletkę?
Można ją ukryć w kawałku pasztetu, wędliny, masła, sera, mięsa lub specjalnego smaczka z miejscem na umieszczenie tabletki. Nie należy leku rozgniatać. Większość z tabletek jest powlekana lub posiada domieszkę „dosmaczacza” dzięki czemu maskowany jest prawdziwy smak lekarstwa. Można również włożyć lek bezpośrednio do gardła.
Jak przygotować próbki kału?
Należy je zebrać w czasie spaceru do specjalnego pojemnika. Zazwyczaj do badań przynosi się trzy próbki zebrane w odstępach dwudniowych. Nie ma znaczenia pora dnia, w której pozyskujemy próbki. Próbki do czasu dostarczenia do przychodni należy przetrzymywać w chłodzie.
Jak często odrobaczać psa?
Dorosłe co 4 miesiące, szczeniaki co miesiąc do czasu ukończenia 6 miesięcy. Pierwsze odrobaczanie szczeniąt ma miejsce w trzecim tygodniu życia. Profilaktyczne podawanie tabletek na robaki nie za każdym razem musi eliminować pasożyty jelitowe. Niektóre z nich nie poddają się rutynowemu odrobaczaniu i wymagają specyficznej terapii. Dlatego chociaż raz w roku warto wykonać badanie parazytologiczne trzech próbek kału. W szczególności u pacjentów z nawracającymi dolegliwościami żołądka i jelit (wymioty/biegunki).
Jak usunąć kleszcza?
Należy to zrobić jak najszybciej po zauważeniu pasożyta na skórze psa czy kota. Można użyć do tego celu specjalnych uchwytów/pensety i delikatnie wykręcić. Kierunek wykręcania dowolny. NIE RÓBMY TEJ CZYNNOŚCI GOŁĄ RĘKĄ ! UŻYWAJMY RĘKAWICZEK JEDNORAZOWYCH, SPECJALNYCH- WSPOMNIANYCH POWYŻEJ NARZĘDZI. Pomagając czworonogowi zadbajmy o swoje bezpieczeństwo !!!
Jak poradzić sobie z upałem?
Upały dokuczają w takim samym stopniu zwierzętom jak i ludziom. Sposoby na radzenie sobie z nimi są podobne. Najważniejsze jest unikanie słońca. Spacery należy ograniczyć do minimum najlepiej wcześnie rano i wieczorami. Jeżeli musimy wyjść na spcer w ciągu dnia powiniem być on krótki i najlepiej w zacienionej okolicy. Podczas pobytu w mieszkaniu należy opuścić rolety lub żaluzje i zasunąć zasłony. Zwierzę musi mieć stały dostęp do wody. Najlepiej często wymienianej na zimną i świeżą. Należy zaprzestać wszelkich form treningu. Trzeba unikać długich podróży samochodem. Klimatyzacja jest częstą przyczyna infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli zwierzę musi odbyć podróż, należy je osłonić od bezpośredniego nawiewu zimnego powietrza. Najlepszym sposobem na ochłodę jest kąpiel w rzece, basenie lub w wannie. Chłodnej wodzie ale nie lodowatym strumieniu !!! Dobrym sposobem na radzenie sobie z upałem jest mata chłodząca. Mata wypełniona jest specjalnym czynnikiem chłodzącym – żelem, który pod wpływem wagi zwierzęcia aktywuje się i daje przyjemne uczucie chłodu.

Przychodnia Weterynaryjna Cztery Łapy

Przychodnia Weterynaryjna Cztery Łapy
ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego 140
25-430 Kielce

Godziny otwarcia:
pon-pt: 8-20
sobota-niedziela: nieczynne

Nasz facebook

Salon Psiej Urody Cztery Loki

Przychodnia Weterynaryjna Cztery Łapy
ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego 140
25-430 Kielce

Godziny otwarcia:
pon-pt: 8-20
sobota-niedziela: nieczynne

Nasz facebook

Rehabilitacja Zwierząt „Cztery Kroki”

Przychodnia Weterynaryjna Cztery Łapy
ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego 140
25-430 Kielce

Godziny otwarcia:
pon-pt: 8-20
sobota-niedziela: nieczynne

Nasz facebook