Nasze usługi
- Profilaktyka oraz wizyty internistyczne
- Wizyty dermatologiczne
- Wizyty kardiologiczne
- Chirurgia
- Badanie ultrasonograficzne
- Diagnostyka laboratoryjna
- Szpital
- Paszporty i mikroczipy
- Diety weterynaryjne
- badania przeglądowe przed zabiegami chirurgicznymi
- diagnostyka i leczenie chorób zakaźnych i niezakaźnych
- prowadzenie pacjentów przewlekle chorych
- konsultacja i omówienie wyników badań
- szczepienia ochronne
- profilaktyka przeciwpasożytnicza – odrobaczanie
- pierwsza wizyta nowego pupila
- profilaktyczne okresowe badanie stanu zdrowia
Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem, diagnozowaniem, leczeniem chorób skóry oraz jej wytworów ( pazurów, opuszek łap, lusterek nosowych, okrywy włosowej ). Z dermatologią nieodłącznie związana jej otologia ( choroby uszu) oraz endokrynologia.
Na konsultacji dermatologicznej zbierany jest dokładny wywiad:
- opis zmian które właściciel zauważył jako pierwsze, oraz okolice ich występowania,
- wiek zwierzęcia w jakim pojawiły się pierwsze problemy ze skórą,
- czas trwania choroby,
- warunki w jakich zwierzę przebywa, oraz kontakty z innymi zwierzętami,
- sposób żywienia,
- dokumentację dotyczącą profilaktyki przeciwpasożytniczej, oraz dotychczasowego leczenia i wykonanych badań – należy dostarczyć na wizytę
Podstawowe badania skóry wykonywane podczas wizyty to:
- Zeskrobina powierzchowna i głęboka – polega na pobraniu materiału skalpelem na szkiełko mikroskopowe i dodaniu do niego oleju mineralnego. Takie badanie służy wykrywaniu pasożytów zewnętrznych, takich jak: świerzbowiec, nużeniec, cheyletiella.
- Test z przylepcem – do skóry przykładamy taśmę klejącą, którą nakładamy na szkiełko, oraz wybarwiamy. Takie badanie pomaga w wykrywaniu wszy, wszołów, drożdżaków.
- Preparat odciskowy – szkiełko mikroskopowe przykładamy do sączących zmian skórnych i po wybarwieniu oglądamy pod kątem występowania bakterii, drożdży, komórek zapalnych.
- Trichogram – to badanie włosa, które pomaga w diagnozowaniu chorób przebiegających z łysieniem, ubytkami włosa, przerzedzeniami, nadmiernym linieniem, oraz pasożytami występującymi na sierści.
- Badanie mikologiczne – polega na pobraniu próbek sierści, oraz naskórka, które wysyła się do laboratorium przy podejrzeniu grzybicy (czas oczekiwania to od 5 dni do 3 tygodni).
- Biopsja skóry – najczęściej wykonywana w zmianach skórnych typu guzy.
- Badanie histopatologiczne – polega na pobraniu wycinka tkanki w celu oceny zmian chorobowych. Takie badanie niezbędne jest w przypadku podejrzenia chorób genetycznych, immunologicznych, oraz nowotworowych, umożliwia postawienie trafnej diagnozy, a także ustalenie odpowiedniego przebiegu leczenia.
- Badanie uszu – polega na obejrzeniu małżowin usznych, kanałów słuchowych za pomocą otoskopu, oraz pobraniu wymazu z poziomej części kanału słuchowego. Wykonuje się badanie mikroskopowe wydzieliny, cytologię, oraz w zależności od charakteru wydzieliny posiew z antybiotykogramem.
Większość chorób dermatologicznych to choroby przewlekłe, często nieuleczalne, z którymi zwierzaki borykają się do końca życia. W związku z tym prowadzenie takich pacjentów wymaga od właścicieli systematycznych kontroli, oraz ścisłego trzymania się zaleceń lekarza.
Badanie kardiologiczne, zawsze rozpoczyna się od wywiadu z właścicielem oraz obserwacji zwierzęcia w gabinecie oraz badaniem klinicznym. Uważny opiekun potrafi zauważyć nawet drobne zmiany w zachowaniu psa, które mogą pomóc w postawieniu diagnozy. Uzupełnienie dla badania klinicznego stanowią badania dodatkowe. Zaliczamy do nich badanie RTG klatki piersiowej, USG serca inaczej badanie echokardiograficzne, badania EKG, oraz pomiar ciśnienia krwi. Wszystkie te badania są nieinwazyjne i bezbolesne. Wykorzystywane w celu postawienia trafnej diagnozy, dobrania celowanego leczenia, a następne do kontroli skuteczności terapii. O konieczności wykonania badań dodatkowych decyduje się na podstawie wywiadu i oceny stanu klinicznego pacjenta.
Nasz nowoczesny aparat USG firmy Hitachi posiada dwie różnej wielkości specjalne sondy, dzięki którym badanie może być przeprowadzane zarówno na psach ras toy, jak i na molosach.
W trakcie tego badania serce oceniane jest w ruchu. Obserwuje się ruchomość ścian serca, tzw. kurczliwość, pracę płatków zastawek. Dzięki technice dopplera możliwa jest ocena kierunku i szybkości przepływu krwi. Ważnym elementem jest też ocena wielkości poszczególnych jam serca oraz ich kształt. Badanie wykorzystywane jest do wykrywania wrodzonych wad serca u młodych zwierząt, jak i nabytych chorób u zwierząt bardziej dojrzałych. Badanie pozwala również na wykrycie płynu w worku osierdziowym, zmian nowotworowych, zakrzepów krwi w jamach serca.
Podczas wizyty chirurgicznej diagnozowane są różne schorzenia tkanek miękkich, skóry, narządów wewnętrznych, układu trawiennego, brzucha, pęcherza moczowego oraz klatki piersiowej.
Konsultacje:
- kwalifikacja i przygotowanie pacjenta do zabiegu chirurgicznego
- pełne badanie ortopedyczne
Ortopedia min.:
- osteosyneza kości po złamaniach
- osteotomie korekcyjne
- zabiegi w obrębie stawów: TTA, TPLO, stabilizacje zewnątrz-torebkowe, transpozycja guzowatości piszczelowej, sulkoplastyka
Chirurgia miękka min.:
- cystotomia
- sterylizacje i kastracje
- repozycja skrętu żołądka
- usunięcie ropomacicza
- cesarskie cięcie – dla zapewnienia bezpieczeństwa prosimy o wcześniejsze (w miarę możliwości) informowanie nas o możliwości/ryzyku cesarskiego cięcia, dzięki temu będziemy mogli przygotować personel, oraz zagospodarować odpowiednią ilość czasu,
- korekcja skrzydełek nosowych, żagielka podniebiennego
- zabiegi w obrębie jamy ustnej i gardła
- chirurgia okulistyczna
- splenectomia, laparotomie zwiadowcze, przepukliny przepnowe/pourazowe/pępkowe,
- chirurgia onkologiczna min.: mastectomia, usuwanie guzów, usuwanie zmian skórnych, biopsje cienkoigłowe (BAC),
- neurochirurgia: Laminektomia/Hemilaminektomia, Ventral Scot, Stablizacja niestabilności szczytowo-obrotowej, Cauda equina,
- endoskopia (przewód pokarmowy, dróg oddechowych
Wykorzystanie ultrasonografii w medycynie weterynaryjnej pozwala na przeprowadzenie szybkiego, nieinwazyjnego oraz bezbolesnego badania, dzięki któremu można wykryć wiele chorób wewnętrznych na wczesnym etapie ich rozwoju. Badanie przeprowadzane jest bez znieczulenia ogólnego. Wiąże się ono jedynie z wygolenia sierści w miejscu badania. Posiadamy wysokiej klasy aparat USG marki Hitachi wyposażony w nowoczesne głowice cyfrowe pozwalające na uzyskanie bardzo dobrej jakości obrazu badanych narządów.
– zwierzak musi być na czczo min. 12 godzin
– musimy zmniejszyć ilość gazu w przewodzie pokarmowym (stosując dostępny bez recepty w aptece espumisan)
– przy badaniu układu moczowego lub popieraniu moczu bezpośrednio z pęcherza moczowego, niezbędne jest wypełnienie pęcherza moczem co oznacza kilka godzin bez spaceru lub w przypadku kotów korzystania z kuwety
Diagnostyka laboratoryjna
- morfologia i biochemia krwi
- badania moczu i kału
- rozmazy krwi
- testy w kierunku chorób zakaźnych
- współpraca z laboratoriami zewnętrznymi
- badanie poziomu progesteronu
- badanie w kierunku Cushinga
Szpital
- opieka w okresie okołooperacyjnym
- terapia tlenowa
- zabiegi ratujące życie
- płynoterapia
- opieka około wizytowa
Oferujemy czipowanie zwierząt. Posiadamy uprawnienia do wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących, z którymi wybieracie się Państwo za granicę. Właściciele, którzy wyrabiają paszport swojemu pupilowi mają obowiązek zaczipowania zwierzaka. Inni, mają prawo wyboru. Ogromną zaletą mikrochipu jest dożywotnia „tożsamość cyfrowa”. Działa tak, jak seria dowodu osobistego u ludzi i w przypadku zagubienia się psa w jakimkolwiek miejscu w Europie, pozwala on na szybszy powrót pupila do domu.
Mikroczip to mała, wielkości ziarenka ryżu szklana kapsułka z unikalnym 15-cyfrowym kodem. Umieszczany jest on między łopatkami lub z lewej strony szyi.
Po zaczipowaniu, właściciel proszony jest o zalogowanie się w bazie identyfikacyjnej zwierząt. Jest ich kilka (organizacje polskie: www.identyfikacja.pl lub międzynarodowe www.safe-animal.eu, www.europetnet.com). Im więcej baz odwiedzimy, tym większe jest prawdopodobieństwo odnalezienia właściciela po odczytaniu kodu zagubionego zwierzęcia. Niezarejestrowanie czipy w bazie danych są w gruncie rzeczy bezużyteczne.
Zachęcamy do czipowania zwierząt, czasami to właśnie czip pozwala odnaleźć uciekiniera!
W ofercie posiadamy diety weterynaryjne światowych producentów:
- Royal Canin
- Exclusion
- Eukanuba
- Forza10
Poszczególne diety weterynaryjne zorientowane są problemowo.
Zapraszamy do gabinetu w celu doboru właściwej diety dla Twojego psa lub kota.
Przychodnia Weterynaryjna Cztery Łapy
Przychodnia Weterynaryjna Cztery Łapy
ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego 140
25-430 Kielce
Godziny otwarcia:
pon-pt: 8-20
sobota-niedziela: nieczynne
Telefon:+48 41 362 88 50
Nasz facebook
Salon Psiej Urody Cztery Loki
Przychodnia Weterynaryjna Cztery Łapy
ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego 140
25-430 Kielce
Godziny otwarcia:
pon-pt: 8-20
sobota-niedziela: nieczynne
Telefon:+48 41 362 88 50
Nasz facebook
Nasz Instagram
Rehabilitacja Zwierząt „Cztery Kroki”
Przychodnia Weterynaryjna Cztery Łapy
ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego 140
25-430 Kielce
Godziny otwarcia:
pon-pt: 8-20
sobota-niedziela: nieczynne
Telefon:+48 732 784 444
Nasz Instagram